Passa ai contenuti principali

Fursecuri "ninse"

DSC01668
DSC01638
DSC01687
DSC01649
Ingrediente-2 oua
         60gr unt
100gr zahar
200gr ciocolata  de preferinta amaruie
vanilie sau rom dupa preferinta
200gr faina
1 lingurita praf copt
un praf sare
Modul de preparare-se topeste ciocolata si se amesteca cu untul moale si zaharul,ciocolata nu trebuie sa fie fierbinte,se adauga ouale unul cata unul,separat se amesteca faina cu sarea si praful de copt care se adauga peste compozitia cu ciocolata,se lasa la frigider 1-2 ore sa se intareasca si apoi se fac mingi de marimea unei nuci si se dau prin zahar pudra,se coc la foc moderat ptr circa 10 minute

Commenti

  1. Is si la mine pe lista.Tare faine.
    Seara frumoasa sa ai, pup.

    RispondiElimina
  2. Arata splendid. Si ca orice dulce care arata bine, sunt convins ca si gustul este pe masura. Felicitari.

    RispondiElimina
  3. am vazut ceva asemanator pe blog-ul Laurei Adamache.sunt foarte faine.am sa le incerc.o seara minunata!

    RispondiElimina
  4. Conosco questi biscotti ma non ho mai provato a farli. Sono belli da vedere! Brava!!

    RispondiElimina
  5. sant usor de facut,aspectuase si economice pot sa zic
    titty prova a farli,sono buonissimi

    RispondiElimina
  6. vleaau si euuuuuuuu!!!!!vleauu si eu!!!!!....arata suuuper bineeeee!!!!!!cred ca o sa le incerc si eu!!!! va pupicesc!!!

    RispondiElimina

Posta un commento

Post popolari in questo blog

Dulce vegan cu zmeura

Simplu foarte simplu de facut dar zmeura ii confera un gust deosebit,este acelasi aluat de la muffins pe care le-am facut aneterior doar ca am copt separat doia foi si le-am unit cu gem de zmeura. Ingrediente 250 gr faina,160 gr zahar,8 gr praf copt,250 ml apa minerala,30 ml ulei floarea soarelui ,coaja rasa de la o lamaie,esenta vanilie ,un praf sare si gem de zmeura. am facut aceasta reteta de doua ori si am copt separat 2 foi

Prajitura cu foi cu miere (de post)

Ingrediente foi-600 gr faina,180gr zahar,4 linguri miere,1 lingura rasa bicarbonnat de sodiu,un praf sare,100 gr margarina ,lapte caldut cat e necesar sa iasa un aluat bun de intins Ingrediente crema-250 ml lapte,180 gr zahar,1 lingura miere,80 gr gris,200 gr margarina Modul de preparare-se pun la fiert mierea,zaharul si margarina,cand s-a racit la temperatura camerei se adauga faina,sarea,bicrbonatul si lapte,se imparte aluatul in 4 se coc foi pe dosul tavii.Cremase amesteca toate ingredientele,mai putin margarina,se fierb,pana se ingroase,cand e calduta se incorporeaza margarina.pentru umplutura am mai folosit gem de prune si de mure.Se asambleaza prajitura-o foaie,gem de prune,foaie,crema gris,gem de mure foaie si se pune la presat.

Prajitura cu coca cola si budinca de vanilie(de post)

 Ingrediente-1 cana zahar,1 cana coca cola,1/2 cana ulei,2 si 1/2 cani faina,o lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamaie,3 lingurite cacao(eu am pus doar 2 ca nu aveam mai mult),esenta rom,un praf sare. Se amesteca zaharul cu coca cola,se adauga uleiul,faina ,bicarbonatul,cacao,si se amesteca pana se omogenizeaza.Se tapeteaza o tava cu hartie de copt  se toarna compozitia si se da la cuptor la foc mic circa 30 minute,se face proba cu scobitoarea. Glazura-2 plicuri praf budinca de vanilie(140GR),500ml lapte soia,200gr margarina-se prepara budinca amestecand praful de budinca cu lapte putin cate putin,se pune pe foc amestecand continuu,cand se ingroasa se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca un pic,apoi se adauga margarina cate putin Blatul rece se taie in doua pe lungime se pune crema si apoi cea de-a doua foaie de blat,se da la rece. Se prepara glazura-daca aveti ciocolata amaruie care e de post puteti pune ciocolata topita,eu am facut glazura de cacao de care m-a...