Passa ai contenuti principali

Paine de casa cu 2 gr drojdie

 photo p_zpsa5970c31.jpg  photo pppppp_zpsdbfd6c5f.jpg


Ingrediente
430 gr faina alba
335-340 ml apa la temperatura camerei
2 gr drojdie uscata
8 gr sare

Modul de preparare -se pune drojdia cu putina apa sa se hidrateze intr-un castronel,separat se pune faina cu sarea ,se adauga apoi drojdia hidratata amaestecancsi adaugand putin cate putin toata apa,se framanta ,va rezulta un aluat lipicios,mai moale ,se pune intr-un vas acoperit la frigider pentru 10 ore,( eu l-am lasat doar 6 ore ca nu mai aveam rabdare ,poate e bine sa-l framantam seara si-l lasam toata noaptea),apoi i se da forma dorita ,ne ajutam cu un pic de faina ca sa nu se prinda aluatul de maini si se pune intr-un vas de fonta ( ceaun) sau un vas cu pereti grosi ,se acopera si se mai lasa inca o ora la dospit ,nu la frugider,intre timp se incalzeste cuptorul la 220-250 grade si se introduce dupa ora de dospit paine la copt ,acoperit vasul cu un capac,cand e aproape coapta se i-a capacul ca sa se rumeneasca.

Commenti

  1. wuau ele esta mt fofinho so é pena que leva mt tempo mas adorei bjs

    RispondiElimina
  2. si mie mi-a iesit destul de bine paiea de casa avand in vedere ca am facut paine pentru prima data ....multumesc

    RispondiElimina
  3. Hallo Yaya!
    Minuate bijuterii culinare ai preparat, felicitari!
    Iar piinica este la fel de apetissanta incit mi-a facut cu ochiul, sa o privesc mai deaproape.
    Yaya, eu fac piinea "cea de toate zilele "de foarte mult timp, deoarece doresc pe cit posibil sa dau cit mai mica sansa industriei chimice alimentare si sanatatea sa o tin pe cit posibil pozitiva.
    Reteta ta este simpla si gutoasa.Cit mai putina drojdie, cu atit digestia este mai buna...
    Ai mentionat mai sus ca "poate e bine sa-l framantam seara si-l lasam toata noaptea)
    eu asa fac de fiecare data.
    Egal ce fel de reteta sau faina folosesc.
    Aluatul preparat i-l las peste nopate in frigider si a doua zii cel putin 2 ore la tem. camerei, dupac are-l scot pe masa de lucru infainata , il impactetez "nu framintat" de 3-4 ori si- las dinou sa dospeasca pina ce volumul se mareste vizibil.Dupa ceea ii dau forma dorita si- las ca. 30 min la dospit dupa care-l la copt.

    Un tipp care zic este destul de important.
    Pastreaza intr-e 100 si 500g din aluatul de pine intr-o punga in frigider si adaoga-l la urmatoarea reteta de piine si vei vedea ca elasticitatea, aroma si fragezimea piinii se imbunatateste vizibil:-)))!!!
    Toate cele dragi si mult spor iti doresc!!
    Laura S.

    RispondiElimina
  4. Frumos a iesit, si cand te gandesti ca are doar 2 gr drojdie. E super retea asta!!

    RispondiElimina
  5. Parca si simt mirosul de paine calda!!!!

    RispondiElimina
  6. Parca si simt mirosul de paine calda!!!

    RispondiElimina

Posta un commento

Post popolari in questo blog

Dulce vegan cu zmeura

Simplu foarte simplu de facut dar zmeura ii confera un gust deosebit,este acelasi aluat de la muffins pe care le-am facut aneterior doar ca am copt separat doia foi si le-am unit cu gem de zmeura. Ingrediente 250 gr faina,160 gr zahar,8 gr praf copt,250 ml apa minerala,30 ml ulei floarea soarelui ,coaja rasa de la o lamaie,esenta vanilie ,un praf sare si gem de zmeura. am facut aceasta reteta de doua ori si am copt separat 2 foi

Prajitura cu foi cu miere (de post)

Ingrediente foi-600 gr faina,180gr zahar,4 linguri miere,1 lingura rasa bicarbonnat de sodiu,un praf sare,100 gr margarina ,lapte caldut cat e necesar sa iasa un aluat bun de intins Ingrediente crema-250 ml lapte,180 gr zahar,1 lingura miere,80 gr gris,200 gr margarina Modul de preparare-se pun la fiert mierea,zaharul si margarina,cand s-a racit la temperatura camerei se adauga faina,sarea,bicrbonatul si lapte,se imparte aluatul in 4 se coc foi pe dosul tavii.Cremase amesteca toate ingredientele,mai putin margarina,se fierb,pana se ingroase,cand e calduta se incorporeaza margarina.pentru umplutura am mai folosit gem de prune si de mure.Se asambleaza prajitura-o foaie,gem de prune,foaie,crema gris,gem de mure foaie si se pune la presat.

Prajitura cu coca cola si budinca de vanilie(de post)

 Ingrediente-1 cana zahar,1 cana coca cola,1/2 cana ulei,2 si 1/2 cani faina,o lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamaie,3 lingurite cacao(eu am pus doar 2 ca nu aveam mai mult),esenta rom,un praf sare. Se amesteca zaharul cu coca cola,se adauga uleiul,faina ,bicarbonatul,cacao,si se amesteca pana se omogenizeaza.Se tapeteaza o tava cu hartie de copt  se toarna compozitia si se da la cuptor la foc mic circa 30 minute,se face proba cu scobitoarea. Glazura-2 plicuri praf budinca de vanilie(140GR),500ml lapte soia,200gr margarina-se prepara budinca amestecand praful de budinca cu lapte putin cate putin,se pune pe foc amestecand continuu,cand se ingroasa se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca un pic,apoi se adauga margarina cate putin Blatul rece se taie in doua pe lungime se pune crema si apoi cea de-a doua foaie de blat,se da la rece. Se prepara glazura-daca aveti ciocolata amaruie care e de post puteti pune ciocolata topita,eu am facut glazura de cacao de care m-a...