Passa ai contenuti principali

Cozonac pufos cu nuci si cacao

 photo ww_zpsc04dc2e0.jpg  photo aaaa_zps87ad1225.jpg  photo a_zpsc72f1b73.jpg Ingrediente :
  • 1 kg de faina pentru dulciuri,aici se chiama manitoba
  • 3 oua
  • 225 gr zahar
  • 450 ml lapte
  • 2 pliculete drojdie uscata /50 gr drojdie proaspata,eu am folosit proaspata
  • 50 ml ulei
  • coaja de la o lamaie
  • 1 esenta de vanilie
  • o lingurita sare

 

Se amesteca drojdia cu doua linguri de zahar si se adauga putin lapte apoi se adauga cate putina faina amestecand contiuu pana cand devine ca o smantana groasa,se acopera cu folie alimentara si se lasa sa creasca 15 minute ,intre timp se pune faina intr-un lighean .se amesteca ouale cu zaharul ramas ,se incalzesta laptele,sa fie caldut nu fierbinte,peste faina se pune maiaua(drojdia crescuta),ouale batute cu zaharul,sarea,esentele ,coaja de lamaie,si se incepe framantarea adaugand cate putin lapte pana se incorporeaza tot laptele,la sfarsit se pune si uleiul,se acopera cu folie alimentara si se lasa la loc cald la dospit circa 1 ora,dupa o ora se imparte aluatul in doua parti egale ,se intinde fiecare se pune umplutura( nuca macinata cu 2 linguri cacao,trei linguri zahar,un pic de esenta rom si un pic de palte cat sa umezim compozitia),se ruleaza sul,facut cele doua suluri se impletesc apoi unul cu altulsi se pune in tava tapetata cu hartie de copt ,se lasa la dospit in loc cald si ferit de curenti de aer circa 30 minute ,se unge cu ou batut cu putin lapte si se coace la foc moderat circa 40 minute,daca se coace prea tare deasupra se acopera cu hartie,cand e gata se unge cu un sirop din zahar si apa caldut si se prezara apoi zahar pudra
Reteta asta am ochit-o la jamila cuisine careia ii multumesc mult

Commenti

Posta un commento

Post popolari in questo blog

Dulce vegan cu zmeura

Simplu foarte simplu de facut dar zmeura ii confera un gust deosebit,este acelasi aluat de la muffins pe care le-am facut aneterior doar ca am copt separat doia foi si le-am unit cu gem de zmeura. Ingrediente 250 gr faina,160 gr zahar,8 gr praf copt,250 ml apa minerala,30 ml ulei floarea soarelui ,coaja rasa de la o lamaie,esenta vanilie ,un praf sare si gem de zmeura. am facut aceasta reteta de doua ori si am copt separat 2 foi

Prajitura cu foi cu miere (de post)

Ingrediente foi-600 gr faina,180gr zahar,4 linguri miere,1 lingura rasa bicarbonnat de sodiu,un praf sare,100 gr margarina ,lapte caldut cat e necesar sa iasa un aluat bun de intins Ingrediente crema-250 ml lapte,180 gr zahar,1 lingura miere,80 gr gris,200 gr margarina Modul de preparare-se pun la fiert mierea,zaharul si margarina,cand s-a racit la temperatura camerei se adauga faina,sarea,bicrbonatul si lapte,se imparte aluatul in 4 se coc foi pe dosul tavii.Cremase amesteca toate ingredientele,mai putin margarina,se fierb,pana se ingroase,cand e calduta se incorporeaza margarina.pentru umplutura am mai folosit gem de prune si de mure.Se asambleaza prajitura-o foaie,gem de prune,foaie,crema gris,gem de mure foaie si se pune la presat.

Prajitura cu coca cola si budinca de vanilie(de post)

 Ingrediente-1 cana zahar,1 cana coca cola,1/2 cana ulei,2 si 1/2 cani faina,o lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamaie,3 lingurite cacao(eu am pus doar 2 ca nu aveam mai mult),esenta rom,un praf sare. Se amesteca zaharul cu coca cola,se adauga uleiul,faina ,bicarbonatul,cacao,si se amesteca pana se omogenizeaza.Se tapeteaza o tava cu hartie de copt  se toarna compozitia si se da la cuptor la foc mic circa 30 minute,se face proba cu scobitoarea. Glazura-2 plicuri praf budinca de vanilie(140GR),500ml lapte soia,200gr margarina-se prepara budinca amestecand praful de budinca cu lapte putin cate putin,se pune pe foc amestecand continuu,cand se ingroasa se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca un pic,apoi se adauga margarina cate putin Blatul rece se taie in doua pe lungime se pune crema si apoi cea de-a doua foaie de blat,se da la rece. Se prepara glazura-daca aveti ciocolata amaruie care e de post puteti pune ciocolata topita,eu am facut glazura de cacao de care m-a...