Passa ai contenuti principali

Gogosi "babane" (de post)

Ingrediente-15 gr drojdie proaspata,400gr faina (sau un pic mai mult,depinde de faina),un praf sare,80gr zahar,coaja rasa de la o lamaie,vanilie,lapte de soia o cana,margarina 100 gr.
Modul de preparare-se pune drojdia cu o lingurita de zahar si un pic de lapte la dizolvat,separat se pun toate ingredientele uscate cu margarina intr-un castronel,peste se adauga drojdia dizolvata si cate putin lapte pana se incorporeaza tot,daca mai e nevoie se mai adauga un pic de faina,se pune aluatul intr-o punga si se lasa la crescut 2 ore,dupa doua ore se intinde o foaie din aluat de 1 cm grosime si se taie cu ajutorul unui pahar sau forma rotunda cercuri cu diametrul de 6-7 cm,se pun pe un prosop curat presarat cu faina ,se acoprera cu alt prosop si se lasa la dospit inca o ora,dupa o ora se prajesc in ulei la foc moderat,se pudreaza cu zahar si se pot si umple cu gem sau nutela

Commenti

  1. Ce bine arata! Si sunt si de post. Cu siguranta le fac si eu saptamana viitoare cand ajung la ai mei. Weekend frumos.

    RispondiElimina
  2. Ce pufosenii ai facut!!!Yummy, ce bine arata!Pupici!

    RispondiElimina
  3. O doamne , ce frumuseti babane ai aici...

    RispondiElimina

Posta un commento

Post popolari in questo blog

Dulce vegan cu zmeura

Simplu foarte simplu de facut dar zmeura ii confera un gust deosebit,este acelasi aluat de la muffins pe care le-am facut aneterior doar ca am copt separat doia foi si le-am unit cu gem de zmeura. Ingrediente 250 gr faina,160 gr zahar,8 gr praf copt,250 ml apa minerala,30 ml ulei floarea soarelui ,coaja rasa de la o lamaie,esenta vanilie ,un praf sare si gem de zmeura. am facut aceasta reteta de doua ori si am copt separat 2 foi

Prajitura cu foi cu miere (de post)

Ingrediente foi-600 gr faina,180gr zahar,4 linguri miere,1 lingura rasa bicarbonnat de sodiu,un praf sare,100 gr margarina ,lapte caldut cat e necesar sa iasa un aluat bun de intins Ingrediente crema-250 ml lapte,180 gr zahar,1 lingura miere,80 gr gris,200 gr margarina Modul de preparare-se pun la fiert mierea,zaharul si margarina,cand s-a racit la temperatura camerei se adauga faina,sarea,bicrbonatul si lapte,se imparte aluatul in 4 se coc foi pe dosul tavii.Cremase amesteca toate ingredientele,mai putin margarina,se fierb,pana se ingroase,cand e calduta se incorporeaza margarina.pentru umplutura am mai folosit gem de prune si de mure.Se asambleaza prajitura-o foaie,gem de prune,foaie,crema gris,gem de mure foaie si se pune la presat.

Prajitura cu coca cola si budinca de vanilie(de post)

 Ingrediente-1 cana zahar,1 cana coca cola,1/2 cana ulei,2 si 1/2 cani faina,o lingurita bicarbonat stins cu zeama de lamaie,3 lingurite cacao(eu am pus doar 2 ca nu aveam mai mult),esenta rom,un praf sare. Se amesteca zaharul cu coca cola,se adauga uleiul,faina ,bicarbonatul,cacao,si se amesteca pana se omogenizeaza.Se tapeteaza o tava cu hartie de copt  se toarna compozitia si se da la cuptor la foc mic circa 30 minute,se face proba cu scobitoarea. Glazura-2 plicuri praf budinca de vanilie(140GR),500ml lapte soia,200gr margarina-se prepara budinca amestecand praful de budinca cu lapte putin cate putin,se pune pe foc amestecand continuu,cand se ingroasa se ia de pe foc si se lasa sa se raceasca un pic,apoi se adauga margarina cate putin Blatul rece se taie in doua pe lungime se pune crema si apoi cea de-a doua foaie de blat,se da la rece. Se prepara glazura-daca aveti ciocolata amaruie care e de post puteti pune ciocolata topita,eu am facut glazura de cacao de care m-a...